wtorek, 24 stycznia 2012

Wypowiedź posłów Patryka Jakiego oraz Andrzeja Dąbrowskiego w sprawie stanowiska Solidarnej Polski wobec ACTA

Dnia 23.01.2012r. w gmachu Sejmu odbyła się konferencja prasowa Klubu Parlamentarnego „Solidarna Polska”, w którym udział wzięli rzecznik klubu Patryk Jaki i poseł Andrzej Dąbrowski.

Na konferencji poseł Patryk Jaki wystąpił z netbookiem. Netbook jest dla mnie podstawowym narzędziem pracy, tak samo, jak dla wielu Polaków – powiedział. Po 26. stycznia ja i miliony Polaków nie będziemy mogli korzystać z tych narzędzi jak do tej pory.  Jeśli powstanie komisja ACTA, otrzyma ona bezprecedensowe narzędzia, które pozwolą na inwigilowanie obywateli, korzystających z Internetu. ACTA bowiem nie będzie miała nad sobą żadnej instytucji, która będzie ich nadzorować. Nieznane są jej uprawnienia i obowiązki. Internauci pytający o zakres jej kompetencji, nie otrzymują odpowiedzi.

Porozumienie niesie ze sobą poważna możliwość wprowadzenia cenzury – podkreślił poseł Andrzej Dąbrowski. Cała sprawa jest tak ściśle tajna, że do końca nikt nie wie, o co w niej chodzi – ironizował. Nawet na forum ONZ padały tylko szczątkowe informacje, a my możemy się jedynie domyślać, jakie będą konsekwencje ewentualnego podpisania traktatu. Sprawa budzi protesty i nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ internauci nie mieli możliwości wypowiedzenia się. Musimy się powstrzymać z podpisywaniem umowy, dopóki nie przeanalizujemy niebezpieczeństw, jakie może pociągnąć za sobą ACTA – powiedział poseł Dąbrowski.

Na to, że polski rząd stosował cenzurę wcześniej, dowody można znaleźć m.in. w Raporcie Przejrzystości Google, w którym to opublikowano, że rząd chciał usunięcia z witryn internetowych 71 elementów, a żądał wydania 319 internautów, czyścił pola internetowe – powiedział Patryk Jaki. Zapowiedział także, że Klub Parlamentarny „Solidarna Polska” przygotowuje uchwałę sejmową, która zostanie przedstawiona jutro. Uchwała ta nawołuje do odstąpienia od podpisywania tej skandalicznej umowy handlowej. Na posiedzeniu Sejmu zostanie ona zaprezentowana 25.01. Mamy nadzieję, że będzie ona podstawą do merytorycznej dyskusji – powiedział Jaki. Ponadto „Solidarna Polska” wystosuje pismo do Prezesa Rady Ministrów o rozszerzenie konsultacji o szefów klubów parlamentarnych i środowiska internetowe. Co więcej, konsultacje te powinny być dostępne dla opinii publicznej i mają być transmitowane bezpośrednio w Internecie. Rzecznik prasowy zapowiedział także, że członkowie klubu będą brali udział we wszystkich akcjach protestacyjnych.
 Kieleccy Młodzi Republikanie również popierają to stanowisko i zachęcają do wsparcia nas w środowym marszu pod urzędem wojewódzkim, oraz protestach wysyłanych do Polskich oraz Europejskich posłów. Stop dla Acta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz